Retrospect Workshop

Retrospect Workshop
Gry Reklamowe - Projektowanie WWW - Grafika Reklamowa

sobota, 4 lutego 2012

ACTA Ad Acta?

Tuż po podpisaniu ACTA Donald Tusk zapowiedział, że złoży wniosek do Sejmu o zgodę na ratyfikację umowy wtedy, kiedy wszystkie wątpliwości w tej sprawie zostaną rozwiane. Premier zobowiązał ministrów, aby w ciągu kilku tygodni przygotowali pakiet rozwiązań ustawowych, które dadzą użytkownikom internetu poczucie bezpieczeństwa w związku z przyjęciem ACTA. Nad takim pakietem ustaw mają pracować m.in. ministrowie spraw zagranicznych, kultury oraz administracji i cyfryzacji. Donald Tusk zapowiedział dalsze konsultacje dotyczące tej umowy.
Sprzeciw wobec zamiaru przystąpienia Polski do międzynarodowego porozumienia ACTA wyraziło około pół miliona polskich internautów. Na Facebooku założono kilkanaście stron wyrażających sprzeciw wobec podpisania umowy. Protest szybko przeniósł się z sieci na ulice. Demonstracje przeciwników ACTA odbyły się w wielu polskich miastach.
Donald Tusk zapowiedział zawieszenie ratyfikacji umowy i głębszą analizę jej skutków. Bronisław Komorowski na razie czeka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, bo jeśli będą jakiekolwiek przesłanki, że w związku z tą umową mogą być naruszone wolności obywatelskie, nie złoży podpisu pod jej ratyfikacją. Minister finansów Jacek Rostowski ocenił w programie "Piaskiem po oczach", że obawy ludzi ws. ACTA są przesadzone. - Myślę, że oni się mylą, że to zostało wyolbrzymione - dodał. Jednocześnie podkreślił, że jest zadowolony z decyzji premiera. - Lepiej się przyznać, że się błąd popełniło i go naprawić, a nie prężyć muskuły. To jest sprawa, która na pewno nie ucierpi na tym, że będzie się o nie dłużej mówiło - stwierdził.

Czy takie zawieszenie podpisania ACTA jest korzystne? Otóż opinie są zupełnie inne:

"To, że Tusk wstrzymał ratyfikację ACTA, można przeczytać w praktycznie każdym serwisie.
Jednak co to nam teraz daje? NIC.
Zastanówmy się nad nową rewelacją pana premiera: z jego wcześniejszych wypowiedzi wynikało, że proces ratyfikacji ACTA miał się i tak rozpocząć za ok. 2 lata.
Dzisiaj Tusk zapowiada, że wstrzymuje ratyfikację do końca 2012 roku. Czyli - innymi słowami - potwierdza to, co zapowiadał już wcześniej. A zatem ma społeczeństwo za durniów.
Ponieważ jeżeli UE ratyfikuje umowę, Polska - jako jej członek - też będzie musiała to zrobić.

Jak można temu zaradzić?
Wypowiadając umowę ACTA. Sama umowa daje taką możliwość w ciągu 180 dni.

ARTYKUŁ 41 ( Umowy handlowej ACTA)
Wycofanie.
Strona może wycofać się z niniejszej Umowy na drodze pisemnego powiadomienia złożonego Depozytariuszowi. Wycofanie staje się skuteczne po upływie 180 dni od dnia otrzymania powiadomienia przez Depozytariusza.
Niech rząd się wycofa z umowy, zamiast pieprzyć o rzekomej pomyłce i błędzie."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz